Gyakori Problémák

Boka

Bokaízület sérülése és rehabilitációja

A boka nagyon fontos ízület járás, testtartás stabilizálása közben. Vannak pillanatok, amikor egyetlen lábon kell egyensúlyoznunk testünk egész súlyát.

Két szerepet tölt be: Rugalmasan elnyeli és eloszlatja a terhelést, valamint alkalmazkodik a talaj egyenlőtlenségeihez. Stabilan megtartja az egész testet járáskor, futáskor, guggoláskor, ugrásnál.

Ezt a kettős funkcióját számos kis csont rugalmas összeköttetése, illetve az egész rendszert összefogó izmok és szalagok biztosítják. Sérüléstől függően a boka vagy laza, instabil lesz vagy az ellenkezője, beszűkül a mozgáspálya, ami lépcsőn lefelé járásnál fog korlátot okozni. Ezért a cél a boka körüli izmok erősítése, a rövidült izmok nyújtása, mozgáshatár növelése. A kezelés során megtanítjuk a vénás torna végzését, ami a boka, lábszár dagadásának leküzdésében segít. Különböző eszközöket használva erősítjük az izmokat, illetve instabil felületeken végzett gyakorlatokkal a stabilitást javítjuk. Ha szükséges kézzel lazítunk a feszes izomhártyán, hegeken ( fascia lazítás). Ha a láb boltozatai, illetve a boka mozgáspályája változik az befolyásolja a térd, csípő, derék, nyak helyzetét. Következményként a bokától távolabbi testtájon jelentkezhet fájdalom. A bokaízület rehabilitációja sok türelmet igényel, mert speciális keringése miatt hónapokig duzzadhat, ami zavarja a mozgásminőséget.